Amikor fenyőt vágunk ki, gyakran kéri az ügyfél, hogy vágjunk neki tűz körüli ücsörgőt, 6-8 darabot. Szívesen megcsinálom, nem probléma, de figyelembe kell venni, hogy azok még pár hónapig nem nagyon lesznek alkalmasak ücsörgésre, mert folyamatosan ereszteni fogja magából a gyantát. Ha mégis használnád egyből, vágni kell rájuk szövetdarabokat, arra pedig mehet egy kis párna.
De általánosságban elmondható az “ücsörgő” méretre vágott fadarabokról, hogy vonzani fogják a bogarakat, és azokat a szervezeteket, akik az elpusztult faanyagok lebontásából élnek. Bogarak-hangyák beköltöznek a kéreg alá, vagy mélyre befúrják magukat, bebábozódnak, stb. A gombafonalak eltrjednek, begombásodik, és porhanyóssá válik, elindul a korhadás folyamata.
Ahhoz, hogy az ücsörgők soká szolgáljanak, tartósítani kell a fát:
- Először le kell venni a kérget, az le fog válni magától, de egy vékonypengéjű (kérgező) fejszével ezt meg lehet előzni.
- Le kell szorítani a vedvességtartalmát, ki kell szárítani őket. Ahol víz van, ott élet is, életet meg nem akarunk az ücsörgőnkben. A lakásban is meg lehet ezt oldani, egy félreeső sarokban, palástra fektetve, hogy a metszlap szabadon maradjon. Ha meg akarod előzni azt, hogy berepedjen, akkor a metszlapot fesd le valamilyen festékkel. Így lassabban szárad ki, kisebb esélye lesz repedezni.
- Ha száraz, jöhet a famunka. Motorfűrésszel teljesen pontos derékszöget nehéz vágni, érdemes a függőbe rakott faanyagot mondjuk felsőmaróval lesíkolni, mindkét végét. Az aljára majd mehet három kis magasságú bútorláb, hogy ne fülledjen be, és ne szívjon fel vizet újból.
- A forma már tökéletes, most meg kell oldani, hogy senki ne is akarjon beleköltözni. Lehet kapni víztiszta faanyagvédőszert, abból 2 réteg megteszi, egy olcsó vízipisztollyal, vagy fecskendőből pedig mehet belőle bőven a repedésekbe is. De a gázolaj is működik, mélyen beszívódik, és ha az alpesi házak már 100 éve állnak így tartósítva, akkor annyira rossz nem lehet.
- A faanyagvédelem másik módja az égetés. Minen oldalról meg kell pörkölni a fakarikákat egy disznópörzsölővel, de felmehet a rostlapra is. csak legyen egységesen fekete. Kis dörzskefézés után használható is, vegyszermentesen.
- A maximalisták kitölthetik a repedéseket becsorgatott műgyantával, sőt akár az egészet is le lehet kenni vele. De a vékonylazúr is jó, csak pár évente meg kell ismételni a festést.
Kellemes tűz körüli ücsörgést kívánok!
Balázs